OBM ordnar de rätta konsekvenserna

Av Fayme Alm
Peter Fichtel är legitimerad psykolog och arbetar med ledarskapsutveckling. Han beskriver OBM som ett sätt som förändrar/styr/motiverar människors beteenden genom att ordna fram rätt konsekvenser:
”Vårt beteende påverkas av vilka konsekvenser vårt uppträdande får. Forskarna har räknat fram att vårt beteende påverkas till 80 procent av vad vårt uppträdande får för konsekvenser och endast till 20 procent av vilka uppmaningar eller instruktioner vi fått.”
Positiv förstärkning avgörande
OBM utgår från att vi människor gör det som vi får förstärkning för. För personer i ledande positioner gäller det att finna medarbetarnas maximala förmåga genom att undersöka vad som skapar drivkraft hos dem. Peter Fichtel ger exempel:
”Det kan handla om att ge medarbetarna möjlighet att få vara med att påverka, att ta mer ansvar, vidareutbilda sig eller att få olika utmaningar. Ofta är det väldigt små saker som uppskattning. Chefer glömmer bort att uppskatta medarbetarna när de gör bra vardagliga saker. De borde ge dem beröm för allt som de gör och styra och påverka mer via konsekvenser än instruktioner."
I teorin låter det väldigt enkelt, påpekar Peter Fichtel, men i verkligheten är det betydligt svårare att genomföra OBM. Cheferna måste nämligen bete sig systematiskt och inte slumpmässigt. De ska också klara av att förklara målen och skapa arbetslust hos medarbetarna.
”Man får inte glömma att många redan har det kul på jobbet, då kan man förbättra det som redan är bra. Väljer man att bli chef så är det oftast för att man vill prestera och bli bättre. Och i de flesta chefer bor det en lagledare. Hur kan man som lagledare öka lusten på arbetsplatsen?”
Verktygslåda
Ett av de råd som Peter Fichtel ger till chefer är att undersöka hur medarbetarnas engagemang syns i beteendet och att bryta ner egenskaperna i beteendedelar. Ofta har engagerade medarbetare ett kluster av tjugo till hundra beteenden.
De mindre beteendedelarna gör det greppbart för chefen att se var återkopplingen bäst ska ske. Det är inte alltid som det räcker med en klapp på axeln.
”Det handlar mycket om hur man levererar återkoppling till sina medarbetare, att man gör det på beteenden och inte på egenskaper. Samt att man som chef är tydlig i sin kommunikation och ser till att personalen blir införstådd med de nya arbetssätten. Människors beteende byggs av att det förstärks eller försvagas i miljön som man befinner sig i. Arbetsmiljön kan göra skillnad.”
Senaste artiklarna

Är du orolig för att ditt yrke inte kommer att finnas kvar om tio år? Se då till att skaffa en kompetens som gör att du kan vara en del av den snabba förändringen på dagens arbetsmarknad.

För den som hittar rätt karriärväg innebär arbetet en daglig glädje som engagerar och utmanar. För andra känns arbetet snarare som ett nödvändigt ont, som att offra sin tid och frihet enbart i utbyte mot lönen.

Än är undrens tid inte förbi – du kan faktiskt vinna tid genom att ge bort den!

Vill du tjäna bra? Se då till att vara man och få jobb som finansdirektör i ett privat företag med säte i Stockholm.

Arbetsförmedlingen gör regelmässiga prognoser för att identifiera branscher med goda framtidsutsikter. Här följer några exempel på yrken med mycket stora möjligheter under de kommande 5-10 åren.