Nytt läge för apotekspersonal


Av Fayme Alm

Monopolet på den svenska apoteksmarknaden är borta. Flera aktörer har numera möjlighet att äga och driva apotek. För apotekspersonal och färdigutbildade har arbetsmarknaden därmed radikalt förändrats. Nu finns det många arbetsgivare att välja mellan.

Fram till första juli 2009, då omregleringen inleddes, var Sverige det enda land i Europa, som hade apoteksmonopol. Det var 1970 som det statliga apoteksbolaget bildades, med målet att skapa största möjliga nytta av läkemedelsanvändning till lägsta möjliga kostnad.

Först var namnet på det statliga bolaget Apoteksbolaget AB. År 1998 kortade man ner det till Apoteket AB. I nästan fyrtio år fanns det alltså endast en enda arbetsgivare för de receptarier och apotekare, apotekstekniker och apoteksassistenter som ville jobba på apotek.

Under våren 2010 ägde de första ägarskiftena rum, så nu är läget annorlunda för personal som av en eller annan anledning vill byta jobb och för dem som står med en färdig apoteksutbildning. Hur ser framtiden ut och vad tror arbetsmarknadens parter om den nya situation som uppstått?

Jobbsafari lät frågan gå vidare till branschorganisationen Sveriges apoteksförening och till de två fackförbunden som organiserar apotekspersonal.

Först ut är Johan Wallér, vd för Sveriges apoteksförening, som är branschorganisationen för apoteksaktörer. Föreningen har idag 12 medlemsföretag, som svarar för 100 procent av apoteksmarknaden i Sverige. Detta är hans svar:

- Omregleringen är en stor fördel för apotekspersonal. Tanken med nya apoteksmodellen är ökad tillgänglighet, längre öppettider, differentiering genom varierat utbud. Det ger olika kunder och olika arbetsuppgifter vilket skapar större valfrihet även för personalen. Det faktum att vissa apoteksföretag är stora, andra små, skapar också valfrihet. Hur många apotek som vi ska ha i Sverige är inte bestämt, det avgör marknaden, men man tror att det kommer att öppna 500-700 nya apotek under tre till fem år. När det gäller löneläget, så kan det lokalt, där det startas nya apotek, komma att finnas konkurrens. Jag tror att det kommer att finnas utrymme för nya yrkeskategorier inom hälso- och sjukvårdssektorn på apoteket. Till exempel hudterapeuter och sjuksköterskor.

Ingela Kankainen, ombudsman på Sveriges farmacevtförbund, svarade så här:

- Vårt förbund är det SACO-förbund som organiserar receptarier och apotekare. Våra medlemmar är absolut gynnade av omregleringen. Det finns ett stort behov av farmaceuter, (samlingsnamnet på receptarier och apotekare, reds anm), så det kan vara svårt för vissa företag att hitta personal. I samband med att man byter arbetsgivare kan det vara möjligt med löneökning. Men även om lönen har betydelse finns det också andra faktorer som räknas, till exempel om man trivs på arbetsplatsen, har givande arbetsuppgifter och har en chef som anser att kompetensutveckling är viktig.

Carina Jansson är ordförande för Farmaciförbundet, ett TCO-förbund, som organiserar alla yrkesgrupper som man möter på ett apotek. Här är hennes svar:

- Det blir många fler arbetsgivare och naturligtvis fler och fler apotek i och med omregleringen. Det skapas fler arbetstillfällen, så det blir också lättare att få jobb. Men jag undrar två saker. Det ena är om den utbildade personalen räcker till när alla nya apotek öppnar? Den andra är om vinstintresset kommer att styra och vad det i så fall vad kan det innebära? Kommer man att plocka in outbildad personal till de olegitimerade funktionerna? Kanske väljer man att ha så få legitimerade anställda som möjligt, bara så att det räcker för att få lov att hålla öppet. Jag tror att lönerna kommer att höjas framöver, men vet inte riktigt hur det kommer att se ut.

Förutom de privata aktörerna kommer även Apoteket AB att finnas. Över 300 apotek kommer att förbli i statlig ägo. Läs mer om omregleringen av apoteken här: www.omstruktureringsbolaget.se.

Veckans jobb
Jobbsafari
Jobbsafari