![]() Av Fayme Alm ”Vi läkare har nästan som affärsidé att först ska folk bli sjuka och sedan ska vi göra dem friska.” Orden är Magnus Svartengrens. Han är själv läkare, men också professor i yrkes- och miljömedicin, en inriktning som intresserar sig för sambandet mellan faktorer i miljö och hälsa. Själv har han efter att i många år fokuserat på vad det är i miljön som gör oss sjuka bytt perspektiv och under senare år undersökt vad det är som håller oss friska.
Företag med friska medarbetare Det var första gången som forskare hade möjlighet att utgå från både arbetar- och tjänstemannakollektivet. Resultatet från detta projekts fyra studier visar, enligt Folkhälsoguiden, på följande:
Friskfaktorer inom offentliga sektorn Här liksom i första undersökningen som gällde privata företag ligger fokus på vad i arbetsorganisationen som gör att människor mår bra på sina arbetsplatser. Dessutom ska forskarlaget undersöka vilken roll en tidig och aktiv rehabilitering har och hur fördelningen av friska arbetsplatser ser ut över landet. Förutsättningarna inom offentliga sektorn är annorlunda jämfört med privata företag och i artikeln säger Svartengren att det är mindre tydligt vem som bestämmer i en kommunal organisation än i ett företag. Han frågar sig också vilken roll politikerna, förvaltningen och budgeten har. Slutrapporten från detta projekt ska presenteras hösten 2012.
Andra mått för hälsa och ohälsa Som alternativ föreslår han att man mäter sjuknärvaro, hur mycket man är på jobbet fast man egentligen är sjuk och hur mycket och länge människor sover. Ett annat förslag som Svartengren lämnar är att fråga sjuka människor hur de upplever att deras sjukdom hindrar dem från att arbeta eller leva ett bra liv.
KÄLLOR
Publicerad 2012-05-05
Relaterade artiklar![]() Inte tillräckligt med arbetssökande fokuserar på interkulturella kompetenser!
Publicerad 1 juni på StartsidaDet är inget tvivel om att det blivit svårare att hitta jobb. Inte nog med att vi har drabbats av en finanskris men utbredelsen av internet har också givit arbetsgivare ännu större möjlighet att finna kvalificerad arbetskraft både inom och utanför landets gränser. ![]() 6 tecken på att du kan vara på fel jobb
Publicerad 1 maj på StartsidaÄr du på rätt eller fel jobb? Kanske var det aldrig rätt jobb från början eller så har du vuxit ur din kostym och behöver dra vidare till nya utmaningar? Här kommer några säkra tecken på att det kan vara dags att göra en karriärmakeover. ![]() Gilla eller ogilla?
Publicerad 1 april på StartsidaFyra sekunder. Sedan vet du om du gillar eller ogillar personen som står framför dig. Också vid anställningsintervjun. I boken Attraktion & kemi förklaras vad som styr våra första intryck och hur de aktiveras. Samt varför somliga får drömjobbet. Jobbsafari har talat med författaren. ![]() Här räknas allt du gör! Framgångsdagboken visar dina framsteg
Publicerad 1 mars på StartsidaOm du upplever att jobbsökandet går trögt och har svårt att motivera sig att skicka in ansökningar och ringa arbetsgivare kan du spana in den här smarta metoden för att stärka dig själv. ![]() Ålder problem eller tillgång?
Publicerad 11 februari på StartsidaKompetens före ålder? Eller vice versa? Hos Fritidsresor är födelseåret inte avgörande. Här rekryteras personal utifrån andra parametrar. |
Jobbsafari
Holger Danskes Vej 91 |
Info |
Se Jobbsafari i: |